فهرست لوازم ضروری سیسمونی/ معرفی برندهای داخلی و خارجی سیسمونی

بعضی رسم و رسوم‌ از بین می‌روند و کسی حتی یادش هم نمی‌آید زمانی مردم مثلا برای دور کردن بیماری و بازگشت سلامت مریض‌شان بالای سرش نی می‌نواختند و حرکات موزون می‌کردند. اما برخی دیگر از رسوم کهن، جان بیشتری می‌گیرند تا حدی ‌که بعضی از آنها بلای جان تعدادی از خانواده‌ها می‌شوند. خرید سیسمونی یکی از همان رسم و رسومی است که پیشرفت کرده،‌ دیگر ساده و کم‌خرج نیست و چشم و ‌هم‌چشمی باعث شده هر چه دم دستمان می‌آید را به سبد خرید سیسمونی اضافه ‌کنیم. قدیم‌ها، آن روزهایی که کسی پایش را جلوی بزرگتر دراز نمی‌کرد، مهمانیِ سیسمونی خانه مادر و پدر دختر برگزار می‌شد. همه دعوت می‌شدند تا سیسمونی را که شامل لباس‌های تابستانی و زمستانی،‌ کلاه به تعداد لباس‌ها، یک تا هفت قباچه، لچک سفید، کمرچین، سینه‌بند پنبه‌ای به تعداد لباس‌ها، تشکچه، بالشتک، قنداق، ننو، گهواره چوبی، رختخواب، پستانی پارچه‌ای پر از نبات که کار پستانک را می‌کرد، آرد برنج، زعفران و هل، تیله و عروسک پارچه‌ای بود، ببینند و همه را به خانه عروس و داماد ببرند، کسی هم نگران خرج کمر‌شکن «پنج، شش میلیون تومانی» سیسمونی نبود.

چه برندی؟ ایرانی یا خارجی؟
برندهای مختلفی در بازار سیسمونی وجود دارد. هم خارجی و هم ایرانی. انتخاب برند به سلیقه شما بستگی دارد اما وقتی برندهای ایرانی با مشابه خارجی‌شان برابری می‌کنند و قیمتشان هم کمی پایین‌تر است، چرا سراغ خارجی‌ها برویم؟ ولی باز هم سلیقه سلیقه شماست. خرید لوازم مورد نیاز نوزاد از اهمیت زیادی برخوردار است. نوزاد بسیار حساس است و کوچکترین موردی ممکن است در او ایجاد حساسیت و ناراحتی کند. پس قبل از اینکه به برند لباس و کالایی‌که می‌خرید توجه کنید، دقت کنید لباس یا وسیله‌ای که انتخاب می‌کنید نکات بهداشتی و استاندارد لازم را رعایت کرده باشد. مثلا لباس زیر، کش سفتی نداشته باشد و در آن مواد و الیاف مصنوعی کمتر استفاده شده باشد. تخت و کری‌یر جوری نباشد که به ستون فقرات و کمر بچه آسیب برساند. از بین برند‌های بسیاری که در بازار موجود است چند نمونه از آنها را معرفی می‌کنیم.

برندهای ایرانی و خارجی لباس نوزاد

چه شیشه‌شیری خوبه؟
همه ما می‌دانیم که شیر مادر بهترین شیر برای فرزند دلبندمان است و تا جایی‌که امکان دارد سعی می‌کنیم شیر خودمان را به نوزادمان بدهیم، اما گاهی چاره‌ای نیست، باید شیر‌خشک را جایگزین شیر مادر کنیم. هیچ شکی نیست که شیر‌خشک باید بهداشتی و با کیفیتی بالا باشد، حالا می‌ماند شیشه‌شیر و وسایلی که باید با آن شیرخشک را درست کرد.

اتاق کودک و سرویس خواب
نوزاد در روزهای نخست زندگی‌اش بیشترین زمان را در اتاق خواب و روی تختخواب می‌گذراند، ساعاتی هم که در اتاق خواب نباشد یا روی کرییر خوابیده یا در گهواره دست و پا می‌زند. انتخاب سرویس خواب استاندارد و راحت یکی از کارهایی است که اگر کمی بیشتر از وقتمان را گرفت ارزشش را دارد. تختی که نوزاد در آن خوابانده می‌شود باید طوری باشد که به ستون فقرات و کمر او صدمه نزند. کودک که نمی‌داند تختش خوب است یا نه، این وظیفه ماست که در انتخابمان دقت کنیم.
یه گردش خوب با یه کالسکه خوب
حالا که اتاق‌خواب و تخت آماده شده باید یه فکری هم برای گردش رفتن و روزایی که باید از خونه بیرون بریم کرد. یه کالسکه می‌تونه کمک بزرگی بکنه. پس ببینیم چه کالسکه‌ای بخریم بهتره. اصلا فقط کالسکه کافیه؟

سِت کالسکه «دلیجان»
کالسکه، کری‌یر، روروئک، صندلی ماشین و سه چرخه برند ایرانی دلیجان که یکی از تولیدات خوب داخلی است را می‌توانید از سایت بیبی ماما تهیه کنید.
وقتِ بازیه
نوزاد هر چه بزرگ‌تر می‌شود به اشیا اطرافش توجه نشان می‌دهد و دوست دارد آنها را لمس کند. رنگ‌، طرح و شکل اسباب‌بازی‌ها باید طوری باشد که کودک را جذب و سرگرم کند. بودن چند وسیله بازی در سیسمونی لازم است ولی آنقدر اسباب‌بازی نخرید که نیمی از آنها دست نخورده در کمد نوزاد باقی بماند.
ایمنی نوزاد
خب، حالا که فکر همه چیز را کرده‌اید باید کمی هم به فکر ایمنی نوزاد و اتاق خوابش باشید. این‌روزها لوازم ایمنی متنوعی وارد بازار شده که خیلی از آنها ضروری نیست اما وجود بعضی از آنها با مشغله زیادی که این روزها داریم لازم به نظر می‌رسد.

مانیتور اتاق کودک
خب حالا دیگر می‌توانید نوزاد خود را در اتاقش تنها بگذارید و به کارهایتان برسید. یک مانیتور اتاق نوزاد کمک می‌کند تا وقتی شما مشغول کارهای خانه هستید از نوزاد خود هم باخبر شوید و به محض اینکه گریه کرد به اتاقش بروید.

دوربین کنترل اتاق کودک «موتورولا»
صفحه نمایش ۲٫۸ اینچی این دوربین، رنگی‌ست و تا حدود ۲۰۰ متری اتاق نوزاد کار می‌کند. به سیستم اشعه مادون قرمز مجهز است و شب‌ها هم می‌توانید از آن استفاده کنید. میکروفنش حساسیت بالایی دارد. با این دستگاه می‌توانید دمای اتاق نوزاد را هم اندازه‌گیری کنید.

بالش ضد خفگی نوزاد
نوزاد بیشتر لحظه‌هایش را می‌خوابد. بعضی از مادر‌ها وقتی نوزادشان می‌خوابد خیالشان راحت است و دنبال کارهای عقب افتاده‌شان می‌روند. خب، هیچ‌وقت نوزاد که هنوز نمی‌تواند خیلی از کارها را تشخیص دهد و اگر او را تنها بگذاریم ممکن است اتفاقی برایش بیفتد. او هنوز قدرت نمی‌داند اگر صورتش رو به تشک یا بالش باشد ممکن است دچار خفگی شود. همیشه باید حواستان به نوزادتان باشد و نگذارید دمر بخوابد اما اگر نوزاد عادت دارد طوری بخوابد که صورتش روی بالش یا تشک باشد می‌توانید از بالش ضد خفگی نوزاد استفاده کنید ولی به معنی این نیست که او را کاملا رها کنید و حواستان به او نباشد. برند‌هایی مانند چیکو و گپ در بین لوازم سیسمونی خود بالش خفگی هم دارند.

لازم نیست همه چیز بخریم
لیست لوازم ضروری سیسمونی

چرا فکر می‌کنید هر چیزی که در فروشگاه‌های سیسمونی وجود دارد باید در لیست خرید سیسمونی باشد؟ باور کنید خیلی از چیزهایی که می‌بینید و می‌شنوید حتی یک‌بار هم مصرف نمی‌شوند. پس کمی فکر کنید و چیزهایی را بخرید که حتما از آنها استفاده می‌کنید. لوازم غیرضروری مانند شنل شیردهی، قنداق فرنگی و تاب برقی را حذف کنید چون آنها دست و پا گیر می‌شوند و بی‌استفاده می‌مانند. از هر چیزی هم که می‌خرید زیاد نخرید مخصوصا لباس‌های نوزادی چون نوزاد هر روز بزرگتر می‌شود و سایز عوض می‌کند، پس سعی کنید لباس‌های باکیفیت اما به تعداد کم بخرید. وقتی رشد نوزاد کمی به تعادل رسید آنوقت می‌توانید لباس‌های متنوع‌تری برایش بخرید. اما لوازم زیر باید در هر سیسمونی باشد:

سرویس خواب نوزاد
ظروف ذخیره و حمل شیر نوزاد
ظروف و سرویس غذا‌خوری نوزاد
پیش‌بند، شیردوش، شیشه شیر، پستانک، دندان‌گیر
فلاکس و بطری آب، بشقاب، قاشق و چنگال نوزاد
فین‌گیر، قیچی و ناخن‌گیر مخصوص نوزاد
زیر‌پوش، کلاه، شلوار نخی، دستکش بی‌پنجه، سرهمی
شامپو و لوسیون بدن، کرم سوختگی، پودر بچه
سرویس حوله و پتوی نوزاد
عروسک، کالسکه و کری‌یر، کیف وسایل نوزاد
زیرانداز برای تعویض پوشک
کفش و پاپوش نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.